TX2-L2-24V
DigiKey Part Number
255-1783-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TX2-L2-24V
Description
RELAY TELECOM DPDT 2A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Telecom Relay DPDT (2 Form C) Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TX2-L2-24V Models
Category
Coil Type
Latching, Dual Coil
Manufacturer
Panasonic Electric Works
Termination Style
PC Pin
Series
Seal Rating
Sealed - Fully
Packaging
Tube
Must Operate Voltage
18 VDC
Part Status
Active
Operate Time
4 ms
Mounting Type
Through Hole
Release Time
4 ms
Coil Voltage
24VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Material
Silver (Ag), Gold (Au)
Contact Rating (Current)
2 A
Approval Agency
BSI, cURus
Switching Voltage
220VDC - Max
Relay Type
Telecom
Load - Max Switching
60W
Coil Resistance
2.88 kOhms
Coil Current
8.3 mA