TQ2SS-12V-Z is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
In Stock: 61.454
Datasheet
Similar
In Stock: 0
Datasheet
Telecom Relay DPDT (2 Form C) Surface Mount
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
How to Choose a Relay - Another Teaching Moment
TQ2SS-12V-Z
DigiKey Part Number
TQ2SS-12V-Z-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TQ2SS-12V-Z
Description
RELAY TELECOM DPDT 2A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
73 Weeks
EDA/CAD Models
TQ2SS-12V-Z Models
Category
Coil Type
Non Latching
Termination Style
Gull Wing
Series
Must Operate Voltage
9 VDC
Packaging
Tape & Reel (TR)
Must Release Voltage
1.2 VDC
Operate Time
4 ms
Mounting Type
Surface Mount
Release Time
4 ms
Coil Voltage
12VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Material
Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
Contact Rating (Current)
2 A
Approval Agency
cURus
Switching Voltage
125VAC, 220VDC - Max
Load - Max Switching
250VA, 440W
Coil Resistance
1.03 kOhms
Coil Current
11.7 mA