TQ2SL-L2-12V
DigiKey Part Number
255-2274-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TQ2SL-L2-12V
Description
RELAY TELECOM DPDT 2A 12V
EDA/CAD Models
TQ2SL-L2-12V Models
Category
Coil Type
Latching, Dual Coil
Must Operate Voltage
9 VDC
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Coil Voltage
12VDC
Contact Rating (Current)
2 A
Switching Voltage
125VAC, 220VDC - Max
Coil Resistance
1.03 kOhms
Load - Max Switching
250VA, 440W
Base Product Number
Coil Current
11.7 mA