TQ2SL-4.5V
DigiKey Part Number
255-3468-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TQ2SL-4.5V
Description
RELAY TELECOM DPDT 2A 4.5V
EDA/CAD Models
TQ2SL-4.5V Models
Category
Coil Type
Non Latching
Must Operate Voltage
3.38 VDC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
0.45 VDC
Coil Voltage
4.5VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
2 A
Switching Voltage
125VAC, 220VDC - Max
Load - Max Switching
250VA, 440W
Coil Resistance
145 Ohms
Coil Current
31 mA