TQ2SL-4.5V-Z is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
In Stock: 28.433
Datasheet
Similar
In Stock: 0
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
How to Choose a Relay - Another Teaching Moment
TQ2SL-4.5V-Z
DigiKey Part Number
TQ2SL-4.5V-Z-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TQ2SL-4.5V-Z
Description
RELAY TELECOM DPDT 2A 4.5V
Manufacturer Standard Lead Time
73 Weeks
EDA/CAD Models
TQ2SL-4.5V-Z Models
Category
Coil Type
Non Latching
Must Operate Voltage
3.38 VDC
Packaging
Tape & Reel (TR)
Must Release Voltage
0.45 VDC
Coil Voltage
4.5VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
2 A
Switching Voltage
125VAC, 220VDC - Max
Load - Max Switching
250VA, 440W
Coil Resistance
145 Ohms
Coil Current
31 mA