TQ2SL-1.5V-Z is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
In Stock: 0
Datasheet
Telecom Relay DPDT (2 Form C) Surface Mount
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
How to Choose a Relay - Another Teaching Moment
TQ2SL-1.5V-Z
DigiKey Part Number
TQ2SL-1.5V-Z-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TQ2SL-1.5V-Z
Description
RELAY TELECOM DPDT 2A 1.5V
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
TQ2SL-1.5V-Z Models
Category
Coil Type
Non Latching
Manufacturer
Panasonic Electric Works
Termination Style
Gull Wing
Series
Must Operate Voltage
1.13 VDC
Packaging
Tape & Reel (TR)
Must Release Voltage
0.15 VDC
Part Status
Active
Operate Time
4 ms
Mounting Type
Surface Mount
Release Time
4 ms
Coil Voltage
1.5VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Material
Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
Contact Rating (Current)
2 A
Approval Agency
cURus
Switching Voltage
125VAC, 220VDC - Max
Relay Type
Telecom
Load - Max Switching
250VA, 440W
Coil Resistance
16 Ohms
Coil Current
93.8 mA