TQ2SA-L2-4.5V | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 255-1773-5-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | TQ2SA-L2-4.5V |
Description | RELAY TELECOM DPDT 500MA 4.5V |
Manufacturer Standard Lead Time | 40 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Telecom Relay DPDT (2 Form C) Surface Mount |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | TQ2SA-L2-4.5V Models |
Category | Coil Type Latching, Dual Coil |
Manufacturer Panasonic Electric Works | Termination Style Gull Wing |
Series | Must Operate Voltage 3.38 VDC |
Packaging Tube | Operate Time 4 ms |
Part Status Active | Release Time 4 ms |
Mounting Type Surface Mount | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Coil Voltage 4.5VDC | Contact Material Silver Nickel (AgNi), Gold (Au) |
Contact Form DPDT (2 Form C) | Approval Agency cURus |
Contact Rating (Current) 500 mA | Relay Type Telecom |
Switching Voltage 125VAC, 220VDC - Max | Coil Resistance 145 Ohms |
Load - Max Switching 250VA, 440W | Base Product Number |
Coil Current 31 mA |