TQ2SA-12V
DigiKey Part Number
255-1011-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TQ2SA-12V
Description
RELAY TELECOM DPDT 500MA 12V
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Telecom Relay DPDT (2 Form C) Surface Mount
EDA/CAD Models
TQ2SA-12V Models
Category
Coil Type
Non Latching
Termination Style
Gull Wing
Series
Must Operate Voltage
9 VDC
Packaging
Tube
Must Release Voltage
1.2 VDC
Operate Time
4 ms
Mounting Type
Surface Mount
Release Time
4 ms
Coil Voltage
12VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Material
Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
Contact Rating (Current)
500 mA
Approval Agency
cURus
Switching Voltage
125VAC, 220VDC - Max
Load - Max Switching
250VA, 440W
Coil Resistance
1.03 kOhms
Coil Current
11.7 mA