SFY3-DC24V
DigiKey Part Number
255-4133-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFY3-DC24V
Description
RELAY SAFETY 4PST 6A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
39 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Safety Relay 4PST-3NO/1NC (3 Form A, 1 Form B) 24VDC Coil Through Hole
Category
Must Operate Voltage
18 VDC
Manufacturer
Panasonic Electric Works
Must Release Voltage
3.6 VDC
Series
Operate Time
20 ms
Packaging
Tube
Release Time
10 ms
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Mounting Type
Through Hole
Contact Material
Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
Coil Voltage
24VDC
Coil Current
28 mA
Contact Form
4PST-3NO/1NC (3 Form A, 1 Form B)
Coil Power
670mW
Contact Rating (Current)
6 A
Coil Resistance
864 Ohms
Switching Voltage
250VAC, 30VDC - Max