SFS3-L-DC12V-D
DigiKey Part Number
255-5354-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFS3-L-DC12V-D
Description
RELAY SAFETY 4PST 6A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Safety Relay 4PST-3NO/1NC (3 Form A, 1 Form B) 12VDC Coil Through Hole
Category
Termination Style
PC Pin
Manufacturer
Panasonic Electric Works
Must Operate Voltage
9 VDC
Series
Must Release Voltage
1.2 VDC
Packaging
Bulk
Operate Time
20 ms
Part Status
Active
Release Time
20 ms
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Coil Voltage
12VDC
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Form
4PST-3NO/1NC (3 Form A, 1 Form B)
Coil Current
30 mA
Contact Rating (Current)
6 A
Coil Power
360mW
Switching Voltage
250VAC, 30VDC - Max
Coil Resistance
400 Ohms