S4EB-L2-24V
DigiKey Part Number
255-3976-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S4EB-L2-24V
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PST 4A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay 4PST-NO (4 Form A) 24VDC Coil Through Hole
Category
Coil Type
Latching, Dual Coil
Mfr
Termination Style
PC Pin
Series
Seal Rating
Sealed - Fully
Packaging
Box
Must Operate Voltage
16.8 VDC
Part Status
Active
Operate Time
15 ms
Mounting Type
Release Time
15 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-55°C ~ 65°C
Contact Form
4PST-NO (4 Form A)
Contact Material
Silver Alloy, Cadmium Free
Contact Rating (Current)
4 A
Approval Agency
CSA, UR
Switching Voltage
250VAC, 48VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
1000VA, 192W
Coil Resistance
2.85 kOhms
Coil Current
8.4 mA