JW1AFSN-DC48V is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 48VDC Coil Through Hole
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
How to Choose a Relay - Another Teaching Moment
JW1AFSN-DC48V
DigiKey Part Number
JW1AFSN-DC48V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JW1AFSN-DC48V
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 48V
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
JW1AFSN-DC48V Models
Packaging
Tray
Must Operate Voltage
33.6 VDC
Must Release Voltage
4.8 VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 60°C
Contact Rating (Current)
10 A
Contact Material
Silver Alloy
Switching Voltage
250VAC, 30VDC - Max
Load - Max Switching
2500VA, 300W
Relay Type
Coil Current
11 mA
Coil Resistance
4.4 kOhms