JW1AFSN-DC24V-F
DigiKey Part Number
255-2823-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JW1AFSN-DC24V-F
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 24VDC Coil Through Hole
Packaging
Box
Must Operate Voltage
16.8 VDC
Must Release Voltage
2.4 VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 60°C
Contact Rating (Current)
10 A
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Switching Voltage
250VAC, 30VDC - Max
Load - Max Switching
2500VA, 300W
Relay Type
Coil Current
22 mA
Coil Resistance
1.1 kOhms