HC4-HL-DC24V is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
In Stock: 438
Datasheet
Similar
In Stock: 278
Datasheet
Omron Automation and Safety
In Stock: 217
General Purpose Relay 4PDT (4 Form C) 24VDC Coil Socketable
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
How to Choose a Relay - Another Teaching Moment
HC4-HL-DC24V
DigiKey Part Number
255-1919-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HC4-HL-DC24V
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 24V
Customer Reference
Detailed Description
Category
Features
Lighted Indicator
Mfr
Termination Style
Plug In
Series
Must Operate Voltage
19.2 VDC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
2.4 VDC
Part Status
Obsolete
Operate Time
20 ms
Mounting Type
Release Time
20 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-50°C ~ 60°C
Contact Form
4PDT (4 Form C)
Contact Material
Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
Contact Rating (Current)
5 A
Approval Agency
CSA, UR, VDE
Switching Voltage
250VAC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
1250VA
Coil Resistance
650 Ohms
Coil Current
37 mA