HC3-L-DC48V-D-F is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Omron Automation and Safety
In Stock: 4
Datasheet
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
How to Choose a Relay - Another Teaching Moment
HC3-L-DC48V-D-F
DigiKey Part Number
HC3-L-DC48V-D-F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HC3-L-DC48V-D-F
Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 7A 48V
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay 3PDT (3 Form C) 48VDC Coil Socketable
Category
Features
Diode, Lighted Indicator
Mfr
Termination Style
Plug In, 11 Pin
Series
Must Operate Voltage
38.4 VDC
Packaging
Box
Must Release Voltage
4.8 VDC
Part Status
Obsolete
Operate Time
20 ms
Mounting Type
Release Time
20 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-50°C ~ 60°C
Contact Form
3PDT (3 Form C)
Contact Material
Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
Contact Rating (Current)
7 A
Approval Agency
CSA, UR, VDE
Switching Voltage
250VAC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
1750VA
Coil Resistance
2.6 kOhms
Coil Current
18.5 mA