HC2-HP-DC100V-F is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Omron Automation and Safety
In Stock: 161
Datasheet
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 100VDC Coil Through Hole
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
How to Choose a Relay - Another Teaching Moment
HC2-HP-DC100V-F
DigiKey Part Number
HC2-HP-DC100V-F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HC2-HP-DC100V-F
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 7A 100V
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
HC2-HP-DC100V-F Models
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Termination Style
PC Pin
Series
Must Operate Voltage
80 VDC
Packaging
Tray
Must Release Voltage
10 VDC
Part Status
Obsolete
Operate Time
20 ms
Mounting Type
Release Time
20 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-50°C ~ 70°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Material
Silver Alloy, Cadmium Free, Gold
Contact Rating (Current)
7 A
Approval Agency
CSA, UR, VDE
Switching Voltage
250VAC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
1750VA
Coil Resistance
10 kOhms
Coil Current
11 mA