DSP1A-L2-DC12V
DSP1A-L2-DC12V
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
DSP1A-L2-DC12V
DigiKey Part Number
255-1618-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSP1A-L2-DC12V
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 8A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Through Hole
EDA/CAD Models
DSP1A-L2-DC12V Models
Category
Coil Type
Latching, Dual Coil
Mfr
Termination Style
PC Pin
Series
Seal Rating
Sealed - Fully
Packaging
Tray
Must Operate Voltage
9.6 VDC
Part Status
Active
Operate Time
10 ms
Mounting Type
Release Time
5 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-40°C ~ 60°C
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current)
8 A
Approval Agency
cURus, VDE
Switching Voltage
250VAC, 125VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
2000VA, 1000W
Coil Resistance
480 Ohms
Coil Current
25 mA