DS2E-S-DC24V is Obsolete and no longer manufactured.
Panasonic Industry
In Stock: 7.766
Datasheet
Similar
Omron Electronics Inc-EMC Div
In Stock: 7.243
DS2E-S-DC24V
DigiKey Part Number
255-1064-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DS2E-S-DC24V
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 24V
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
DS2E-S-DC24V Models
Panasonic Electric Works
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Must Operate Voltage
16.8 VDC
Packaging
Box
Must Release Voltage
2.4 VDC
Operate Time
10 ms
Release Time
5 ms
Coil Voltage
24VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Contact Rating (Current)
2 A
Switching Voltage
250VAC, 220VDC - Max
Load - Max Switching
500VA, 440W
Coil Resistance
2.88 kOhms
Coil Current
8.3 mA