Image for AV383461 is not available
AV383461
DigiKey Part Number
255-AV383461-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AV383461
Description
SWITCH SNAP ACT SPDT 0.1A 125V
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Switch SPDT Chassis Mount
Category
Mounting Type
Chassis Mount
Manufacturer
Panasonic Electric Works
Termination Style
Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Series
Operating Force
25gf
Packaging
Bulk
Release Force
2.549gf
Part Status
Active
Operating Position
0.346" (8.80mm)
Circuit
SPDT
Pretravel
0.138" (3.5mm)
Switch Function
On-Mom
Differential Travel
0.040" (1.0mm)
Current Rating (Amps)
100mA (AC/DC)
Overtravel
0.063" (1.6mm)
Voltage Rating - AC
125 V
Mechanical Life
500,000 Cycles
Voltage Rating - DC
30 V
Electrical Life
200,000 Cycles
Actuator Type
Lever, Straight
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C