ARS36Y12 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 255-ARS36Y12-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ARS36Y12 |
Description | RELAY RF SPDT 500MA 12V |
Manufacturer Standard Lead Time | 54 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | High Frequency (RF) Relay SPDT (1 Form C) 12VDC Surface Mount |
Datasheet | Datasheet |
Category | Must Operate Voltage 9 VDC |
Manufacturer Panasonic Electric Works | Operate Time 10 ms |
Series | Release Time 6 ms |
Packaging Tube | Mounting Type Surface Mount |
Part Status Active | Termination Style Gull Wing |
Coil Type Latching, Dual Coil | Operating Temperature -40°C ~ 70°C |
Coil Current 33.3 mA | Contact Material Gold Plating |
Coil Voltage 12VDC | Coil Power 400mW |
Contact Form SPDT (1 Form C) | Coil Resistance 360 Ohms |
Contact Rating (Current) 500 mA | Base Product Number |
Switching Voltage 30VDC - Max |