ALZ51B48
DigiKey Part Number
255-3369-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALZ51B48
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 48V
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 48VDC Coil Through Hole
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Seal Rating
Sealed - Flux Protection
Series
Coil Insulation
Class B
Packaging
Tube
Must Operate Voltage
33.6 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
4.8 VDC
Mounting Type
Operate Time
15 ms
Coil Voltage
Release Time
5 ms
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
16 A
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Switching Voltage
440VAC - Max
Approval Agency
cURus, VDE
Load - Max Switching
7040VA
Relay Type
Coil Current
8.3 mA
Coil Resistance
5.76 kOhms