ALZ51B24
DigiKey Part Number
255-2944-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALZ51B24
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 24V
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 24VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ALZ51B24 Models
Seal Rating
Sealed - Flux Protection
Series
Coil Insulation
Class B
Packaging
Tube
Must Operate Voltage
16.8 VDC
Must Release Voltage
2.4 VDC
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
16 A
Switching Voltage
440VAC - Max
Coil Current
16.7 mA
Coil Resistance
1.44 kOhms