ALZ12B24W
DigiKey Part Number
255-3788-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALZ12B24W
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 24V
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 24VDC Coil Through Hole
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Coil Insulation
Class B
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
16.8 VDC
Must Release Voltage
2.4 VDC
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
16 A
Switching Voltage
440VAC - Max
Coil Current
16.7 mA
Coil Resistance
1.44 kOhms