ALZ11B24W
ALZ11B24W
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
ALZ11B24W
DigiKey Part Number
255-3367-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALZ11B24W
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 24VDC Coil Through Hole
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Seal Rating
Sealed - Flux Protection
Series
Coil Insulation
Class B
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
16.8 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
2.4 VDC
Mounting Type
Operate Time
15 ms
Coil Voltage
Release Time
5 ms
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
16 A
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Switching Voltage
440VAC - Max
Approval Agency
cURus, VDE
Load - Max Switching
7040VA
Relay Type
Coil Current
16.7 mA
Coil Resistance
1.44 kOhms