ALE1PF12 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 80
Datasheet
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Through Hole
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
How to Choose a Relay - Another Teaching Moment
ALE1PF12
DigiKey Part Number
255-3657-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALE1PF12
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 12V
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ALE1PF12 Models
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Coil Insulation
Class F
Series
Must Operate Voltage
9 VDC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
0.6 VDC
Part Status
Obsolete
Operate Time
20 ms
Mounting Type
Release Time
20 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current)
16 A
Approval Agency
CSA, TUV, UR, VDE
Switching Voltage
277VAC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
4432VA
Coil Resistance
360 Ohms
Coil Current
33.3 mA