AOM12864A0-0.96WW
DigiKey Part Number
5491-AOM12864A0-0.96WW-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AOM12864A0-0.96WW
Description
GRAPHIC DISPLAY OLED BLACK 0.96"
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Touch Graphic LCD Display Module Black OLED I2C, Parallel, SPI 0.96" (24.38mm) 128 x 64
Category
Viewing Area
23.74mm W x 12.86mm H
Manufacturer
Orient Display
Dot Pixels
128 x 64
Packaging
Box
Interface
I2C, Parallel, SPI
Part Status
Active
Controller Type
SSD1306
Display Type
OLED
Graphics Color
Black
Touchscreen
Non-Touch
Background Color
White
Diagonal Screen Size
0.96" (24.38mm)