AGU240320A00-2.8N6NSM-R
DigiKey Part Number
2544-AGU240320A00-2.8N6NSM-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AGU240320A00-2.8N6NSM-R
Description
GRAPHIC DISPLAY TN RGB 2.8"
Customer Reference
Detailed Description
Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TN - Twisted Nematic 2.8" (71.12mm) 320 x 240 (QVGA)
Category
Viewing Area
63.25mm W x 45.20mm H
Manufacturer
Orient Display
Backlight
LED - White
Packaging
Bag
Dot Pixels
320 x 240 (QVGA)
Part Status
Active
Controller Type
ILI9341V
Display Type
TN - Twisted Nematic
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Display Mode
Transmissive
Background Color
White
Diagonal Screen Size
2.8" (71.12mm)