CBW58-HL4-15A-5C
DigiKey Part Number
2298-CBW58-HL4-15A-5C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CBW58-HL4-15A-5C
Description
CIR BRKR THRM 15A 250VAC 50VDC
Customer Reference
Detailed Description
Circuit Breaker Thermal 15A 250 V AC 50 V DC Push to Reset Panel Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CBW58-HL4-15A-5C Models
Category
Voltage Rating - AC
250 V
Manufacturer
OptiFuse
Voltage Rating - DC
50 V
Series
Actuator Type
Push to Reset
Packaging
Bulk
Number of Poles
1
Part Status
Active
Illumination
None
Mounting Type
Panel Mount
Approval Agency
cURus, IP 40, SAE J1171, UL 1077, UL 1500
Breaker Type
Thermal
Base Product Number
Current Rating (Amps)
15A