ANX58-UL-50A
DigiKey Part Number
2298-ANX58-UL-50A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ANX58-UL-50A
Description
FUSE AUTO 50A 58VDC BLADE MAX
Customer Reference
Detailed Description
50 A 58 V Fuse Automotive Requires Holder Blade, Max
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ANX58-UL-50A Models
Category
Response Time
Fast Blow
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
1kA
Packaging
Bulk
Melting I²t
Part Status
Active
Approval Agency
cURus, UL 248
Mounting Type
Requires Holder
Color
Red
Fuse Type
Size / Dimension
1.181" L x 0.346" W x 0.846" H (30.00mm x 8.80mm x 21.50mm)