SZBZX84C6V2ET3G is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
onsemi
In Stock: 3.595
Datasheet
Parametric Equivalent
onsemi
In Stock: 5.235
Datasheet
In Stock: 381
Diodes Incorporated
Zener Diode 6.2 V 225 mW ±6% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236)
SZBZX84C6V2ET3G
DigiKey Part Number
488-SZBZX84C6V2ET3GTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-SZBZX84C6V2ET3GCT-ND - Cut Tape (CT)
488-SZBZX84C6V2ET3GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SZBZX84C6V2ET3G
Description
DIODE ZENER 6.2V 225MW SOT23-3
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SZBZX84C6V2ET3G Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Mfr
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Obsolete
Tolerance
±6%
Package / Case
Power - Max
225 mW
Impedance (Max) (Zzt)
10 Ohms
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
3 µA @ 4 V