NVTFS4C10NWFTAG
DigiKey Part Number
NVTFS4C10NWFTAGOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
NVTFS4C10NWFTAGOSCT-ND - Cut Tape (CT)
NVTFS4C10NWFTAGOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NVTFS4C10NWFTAG
Description
MOSFET N-CH 30V 15.3A/47A 8WDFN
Manufacturer Standard Lead Time
44 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 30 V 15.3A (Ta), 47A (Tc) 3W (Ta), 28W (Tc) Surface Mount 8-WDFN (3.3x3.3)
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
19.3 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
993 pF @ 15 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
3W (Ta), 28W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Supplier Device Package
8-WDFN (3.3x3.3)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
7.4mOhm @ 30A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
2.2V @ 250µA