NVBG1000N170M1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Microchip Technology
In Stock: 104
Datasheet
N-Channel 1700 V 4.3A (Tc) 51W (Tc) Surface Mount D2PAK-7
NVBG1000N170M1
DigiKey Part Number
5556-NVBG1000N170M1CT-ND - Cut Tape (CT)
5556-NVBG1000N170M1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NVBG1000N170M1
Description
SIC 1700V MOS 1O IN TO263-7L
Customer Reference
Detailed Description
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
14 nC @ 20 V
Mfr
Vgs (Max)
+25V, -15V
Packaging
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
150 pF @ 1000 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
51W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
1700 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
20V
Supplier Device Package
D2PAK-7
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.43Ohm @ 2A, 20V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
4.3V @ 640µA