NTTFS022N15MC
DigiKey Part Number
488-NTTFS022N15MCTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-NTTFS022N15MCCT-ND - Cut Tape (CT)
488-NTTFS022N15MCDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NTTFS022N15MC
Description
POWER MOSFET, N CHANNEL, 150V, 3
Manufacturer Standard Lead Time
48 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 150 V 7.4A (Ta), 37.2A (Tc) 1.2W (Ta), 71.4W (Tc) Surface Mount 8-PQFN (3.3x3.3)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NTTFS022N15MC Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 100µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
17 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1315 pF @ 75 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
1.2W (Ta), 71.4W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
150 V
Supplier Device Package
8-PQFN (3.3x3.3)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
8V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
22mOhm @ 18A, 10V