NTHL1000N170M1
DigiKey Part Number
5556-NTHL1000N170M1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NTHL1000N170M1
Description
SILICON CARBIDE (SIC) MOSFET EL
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 1700 V 4.2A (Tc) 48W Through Hole TO-247-3
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.3V @ 640µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
14 nC @ 20 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
+25V, -15V
Part Status
Obsolete
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
150 pF @ 1000 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
48W
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
1700 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-247-3
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
20V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.43Ohm @ 2A, 20V