NTHD3100CT1G
DigiKey Part Number
NTHD3100CT1GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
NTHD3100CT1GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
NTHD3100CT1GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NTHD3100CT1G
Description
MOSFET N/P-CH 20V 2.9A CHIPFET
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 20V 2.9A, 3.2A 1.1W Surface Mount ChipFET™
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NTHD3100CT1G Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
1.2V @ 250µA
Manufacturer
onsemi
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
2.3nC @ 4.5V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
165pF @ 10V
Part Status
Active
Power - Max
1.1W
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Configuration
N and P-Channel
Mounting Type
Surface Mount
FET Feature
Logic Level Gate
Package / Case
8-SMD, Flat Leads
Drain to Source Voltage (Vdss)
20V
Supplier Device Package
ChipFET™
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
2.9A, 3.2A
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
80mOhm @ 2.9A, 4.5V