NTD20N03L27T4G
DigiKey Part Number
NTD20N03L27T4GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
NTD20N03L27T4GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
NTD20N03L27T4GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NTD20N03L27T4G
Description
MOSFET N-CH 30V 20A DPAK
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 30 V 20A (Ta) 1.75W (Ta), 74W (Tc) Surface Mount DPAK
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NTD20N03L27T4G Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
18.9 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1260 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
1.75W (Ta), 74W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
DPAK
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4V, 5V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
27mOhm @ 10A, 5V