NTBG030N120M3S
DigiKey Part Number
5556-NTBG030N120M3STR-ND - Tape & Reel (TR)
5556-NTBG030N120M3SCT-ND - Cut Tape (CT)
5556-NTBG030N120M3SDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NTBG030N120M3S
Description
SILICON CARBIDE (SIC) MOSFET - E
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 1200 V 77A (Tc) 348W (Tc) Surface Mount D2PAK-7
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NTBG030N120M3S Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.4V @ 15mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
107 nC @ 18 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
+22V, -10V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2430 pF @ 800 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
348W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
D2PAK-7
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
18V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
39mOhm @ 30A, 18V