NSV30100LT1G
DigiKey Part Number
488-NSV30100LT1GTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-NSV30100LT1GCT-ND - Cut Tape (CT)
488-NSV30100LT1GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NSV30100LT1G
Description
TRANS PNP 30V 1A SOT23-3
Customer Reference
Detailed Description
Bipolar (BJT) Transistor PNP 30 V 1 A 100MHz 710 mW Surface Mount SOT-23-3 (TO-236)
Category
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
100 @ 500mA, 2V
Mfr
Power - Max
710 mW
Frequency - Transition
100MHz
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Transistor Type
Grade
Automotive
Current - Collector (Ic) (Max)
1 A
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
30 V
Mounting Type
Surface Mount
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
650mV @ 200mA, 2A