NRVB1H100SFT3G
DigiKey Part Number
NRVB1H100SFT3GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
NRVB1H100SFT3GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
NRVB1H100SFT3GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NRVB1H100SFT3G
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 1A SOD123FL
Manufacturer Standard Lead Time
43 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 1A Surface Mount SOD-123FL
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
40 µA @ 100 V
Mfr
Grade
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Qualification
AEC-Q101
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Supplier Device Package
SOD-123FL
Current - Average Rectified (Io)
1A
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
760 mV @ 1 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)