NGTB40N60FLWG is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
onsemi
In Stock: 10
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 540
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 225
IGBT Trench Field Stop 600 V 80 A 257 W Through Hole TO-247
NGTB40N60FLWG
DigiKey Part Number
NGTB40N60FLWGOS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NGTB40N60FLWG
Description
IGBT TRENCH FS 600V 80A TO-247
Customer Reference
Detailed Description
Category
Input Type
Standard
Manufacturer
onsemi
Gate Charge
171 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
85ns/174ns
Part Status
Obsolete
Test Condition
400V, 40A, 10Ohm, 15V
IGBT Type
Trench Field Stop
Reverse Recovery Time (trr)
77 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
80 A
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm)
160 A
Package / Case
TO-247-3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.1V @ 15V, 40A
Supplier Device Package
TO-247
Power - Max
257 W