NGTB40N120S3WG is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
onsemi
In Stock: 2.132
Datasheet
IGBT Trench Field Stop 1200 V 160 A 454 W Through Hole TO-247-3
NGTB40N120S3WG
DigiKey Part Number
NGTB40N120S3WGOS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NGTB40N120S3WG
Description
IGBT TRENCH FS 1200V 160A TO-247
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
NGTB40N120S3WG Models
Gate Charge
212 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
12ns/145ns
Part Status
Obsolete
Test Condition
600V, 40A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)
163 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
160 A
Current - Collector Pulsed (Icm)
160 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
1.95V @ 15V, 40A
Power - Max
454 W