NGTB35N65FL2WG is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
IXYS
In Stock: 15
Datasheet
Similar
IXYS
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
IGBT Trench Field Stop 650 V 70 A 300 W Through Hole TO-247-3
NGTB35N65FL2WG
DigiKey Part Number
NGTB35N65FL2WGOS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NGTB35N65FL2WG
Description
IGBT TRENCH FS 650V 70A TO-247-3
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
NGTB35N65FL2WG Models
Category
Input Type
Standard
Manufacturer
onsemi
Gate Charge
125 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
72ns/132ns
Part Status
Active
Test Condition
400V, 35A, 10Ohm, 15V
IGBT Type
Trench Field Stop
Reverse Recovery Time (trr)
68 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650 V
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
70 A
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm)
120 A
Package / Case
TO-247-3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2V @ 15V, 35A
Supplier Device Package
TO-247-3
Power - Max
300 W