NCV8603SN33T1G
DigiKey Part Number
NCV8603SN33T1GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
NCV8603SN33T1GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
NCV8603SN33T1GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCV8603SN33T1G
Description
IC REG LINEAR 3.3V 300MA 5-TSOP
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA 5-TSOP
EDA/CAD Models
NCV8603SN33T1G Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
180 µA
Mfr
PSRR
62dB ~ 38dB (120Hz ~ 10kHz)
Digi-Reel®
Control Features
Enable
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
6V
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V