NCV8560MN150R2G
DigiKey Part Number
488-NCV8560MN150R2GTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-NCV8560MN150R2GCT-ND - Cut Tape (CT)
488-NCV8560MN150R2GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCV8560MN150R2G
Description
IC REG LINEAR 1.5V 150MA 6-DFN
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA 6-DFN (3x3)
EDA/CAD Models
NCV8560MN150R2G Models
Category
PSRR
62dB ~ 38dB (120Hz ~ 10kHz)
Mfr
Control Features
Enable
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
6V
Package / Case
6-VDFN Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.5V