NCV51460SN33T1G
DigiKey Part Number
NCV51460SN33T1GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
NCV51460SN33T1GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
NCV51460SN33T1GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCV51460SN33T1G
Description
IC REG LINEAR 3.3V 20MA SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 20mA SOT-23-3 (TO-236)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NCV51460SN33T1G Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
200 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
220 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Protection Features
Reverse Polarity, Short Circuit
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Output Configuration
Grade
Automotive
Output Type
Qualification
AEC-Q100
Number of Regulators
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
28V
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
SOT-23-3 (TO-236)
Voltage Dropout (Max)
1.4V @ 10mA