NCV500SN18T1G
DigiKey Part Number
488-NCV500SN18T1GTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-NCV500SN18T1GCT-ND - Cut Tape (CT)
488-NCV500SN18T1GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCV500SN18T1G
Description
IC REG LINEAR 1.8V 150MA 5-TSOP
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA 5-TSOP
EDA/CAD Models
NCV500SN18T1G Models
Category
Current - Supply (Max)
300 µA
Mfr
PSRR
62dB (1kHz)
Digi-Reel®
Control Features
Enable
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max)
6V
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Package / Case
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Voltage Dropout (Max)
0.35V @ 150mA