NCV4269AD150R2G
DigiKey Part Number
NCV4269AD150R2GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
NCV4269AD150R2GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
NCV4269AD150R2GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCV4269AD150R2G
Description
IC REG LINEAR 5V 150MA 8-SOIC
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA 8-SOIC
EDA/CAD Models
NCV4269AD150R2G Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
250 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
3 mA
Digi-Reel®
Control Features
Reset
Part Status
Not For New Designs
Protection Features
Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
45V
Voltage - Output (Min/Fixed)
5V
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage Dropout (Max)
0.5V @ 100mA