NCV1117ST25T3G | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | NCV1117ST25T3G |
Description | IC REG LINEAR 2.5V 1A SOT-223 |
Manufacturer Standard Lead Time | 8 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A SOT-223 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | NCV1117ST25T3G Models |
Category | Current - Quiescent (Iq) 10 mA |
Mfr | PSRR 68dB (120Hz) |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA) |
Voltage - Input (Max) 20V | Package / Case TO-261-4, TO-261AA |
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V | Supplier Device Package SOT-223 |
Voltage Dropout (Max) 1.2V @ 800mA | Base Product Number |