NCP785AH120T1G
DigiKey Part Number
NCP785AH120T1GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
NCP785AH120T1GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
NCP785AH120T1GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCP785AH120T1G
Description
IC REG LINEAR 12V 10MA SOT89-3
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 10mA SOT-89-3
EDA/CAD Models
NCP785AH120T1G Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
22 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
70dB (1kHz)
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
TO-243AA
Voltage - Input (Max)
450V
Supplier Device Package
SOT-89-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
12V