NCP718BSN300T1G | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | NCP718BSN300T1G |
Description | IC REG LINEAR 3V 300MA TSOT-23-5 |
Manufacturer Standard Lead Time | 30 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA TSOT-23-5 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | NCP718BSN300T1G Models |
Category | Current - Quiescent (Iq) 8 µA |
Mfr | Current - Supply (Max) 300 µA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | PSRR 60dB (1kHz) |
Part Status Active | Control Features Soft Start |
Output Configuration | Protection Features Over Current, Over Temperature |
Output Type | Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ) |
Number of Regulators 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Input (Max) 24V | Package / Case SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5 |
Voltage - Output (Min/Fixed) 3V | Supplier Device Package TSOT-23-5 |
Voltage Dropout (Max) 0.465V @ 300mA | Base Product Number |